Sektor AI to rynek, który dopiero nabiera tempa a jego wytwory bez wątpienia jeszcze nie raz Nas zaskoczą a nawet przerażą. Tylko w 2022 roku osiągnął około 120 mld dolarów przychodu, a eksperci twierdzą, że rozwój sztucznej inteligencji jest jeszcze na wczesnym etapie. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się do końca dekady na poziomie przekraczającym 38 proc. i już w 2030 roku rynek ten będzie wyceniany na niemal 1,6 bln dolarów. Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie czy może szanse dla nauki, biznesu, współczesnego człowieka i społeczeństwa?
Wczoraj miałam przyjemność wysłuchać niesamowitych dyskusji podczas konferencji #AIChallenger na Uniwersytet Śląski w Katowicach. Tematów było masa, a wątków i pytań jeszcze więcej, np.:
🤖 Jakie konsekwencje wynikają z wykorzystywania Chatu GPT przez czołowych graczy rynku, małych i średnich przedsiębiorców, czy wreszcie pojedynczego „Kowalskiego” i jego dzieci?
🤖 Czy należy bać się automatyzacji zadań i zanikania miejsc pracy? A może to szansa, by już dziś śpiesznie przyjrzeć się swojemu zawodowi/wykonywanej roli i dokonać zmian?
🤖 Jak dbać o cyberbezpieczeństwo w dobie AI i czy to w ogóle jest możliwe?
🤖 Czy warto i czy jesteśmy w stanie uregulować prawnie AI?
Opuściłam konferencję z mieszanymi uczuciami, co wynika głównie z poczucia pokory wobec nauki i (nie)WIEDZY. I też z refleksją, że jesteśmy świadkami niewiarygodnie ważnego postępu technologicznego, ALE przecież kolejnego, w historii rozwoju ludzkości. „Baby-boomers”, „Millenialsi” nie dziwili się elektrycznością, „Y” - telefonem a „Z-tki” - IoT czy mediami społecznościowymi. Zdaje się, że najmłodsze pokolenie, jak subtelnie (bo tacy też są) nazwała je jedna z prelegentek - „Płatki Śniegu”, i kolejni nie będą dziwić się szeroko zastosowaną w Ich/Naszym życiu sztuczną inteligencją.
Trzymam kciuki za Nas i chcę wierzyć, że AI to szansa na lepsze jutro dla Nas i Naszej planety. Wykorzystajmy ją dobrze, proszę!
Link do nagrania ze spotkania pod adresem: https://youtube.com/live/3tKMUh_XBAI?feature=share . Naprawdę warto!
Natalia
Wrocław, Polska
tel. 789-561-507
info@warsztatownia.eu